Мої історії

Геннадій Виходцев та партнери інвестують у зелену енергетику

Засновники Групи компаній Фокстрот Геннадій Виходцев, Валерій Маковецький та Геннадій Молдавський декілька останніх років інвестують у вітчизняну зелену енергетику, а саме в проєкти компанії “Solar Generation”. Причина зацікавленості відомих українських бізнесменів у виробництві відновлювальної енергії пов’язана з актуальністю теми на тлі енергетичної кризи ХХІ століття та  їх досвідом диверсифікації джерел прибутків. Крім популярного українського омніканального бренду Фокстрот, який у вересні 2021 року відзначив 27 років своєї роботи, в активі ГК Фокстрот потужний досвід девелопменту нерухомості. Мова йде про розвиток мережі ТРЦ “DEPOt Center”  у 6 містах України –  Кропивницькому, Лубнах, Миколаєві, Черкасах, Чернівцях, Одесі. Успіх DEPOt дозволив журналу Forbes Україна за результатами 2020 року внести Геннадія Виходцева й Валерія Маковецького у список 25 найбільших рантьє України.

Тому інвестування у проєкти “Solar Generation” стало черговим кроком диверсифікації джерел прибутків.  З 2019 року розпочалася активна фаза діяльності виробника зеленої енергії  –  інтенсивне будівництво та експлуатація сонячних електростанцій. Гасло компанії  –  “Green Energy for the Future” або “Зелена енергія для майбутнього”.

Будівництво електропідстанції

– Постійне впровадження інновацій, пошук та освоєння нових ринків – запорука того, що бізнес буде конкурентоспроможним, – каже Геннадій Виходцев, голова ради засновників Групи компаній “Фокстрот”. – Але важливо зробити так, щоб гроші працювали на користь людям. У цьому сенсі інвестиції у створення сонячної енергії – це не лише економічно прибутково, а й прояв нашого екологічного світогляду й енергетична незалежність нашої країни.

Енергогенеруючий дивізіон компанії “Solar Generation” складається з трьох станцій: «Солінг 1» та «Солінг 2», які розташовані у Миколаївській області, та «Солінг 3», яка розміщена у Чернівецькій області. Потужність останньої в цьому списку станції – 58 МВт. За словами пана Станіслава Ігнатьєва, виконавчого директора «Солар Дженерейшн», за цим показником «Солінг 3» є найбільшою сонячною електростанцією Західної України. Крім того,  «Солінг 3» входить у десятку найбільших сонячних електростанцій Європи та займає 10-те місце за встановленою потужністю.

Сумарно компанія  “Solar Generation” здійснює експлуатацію 80 МВт генеруючих потужностей. Для прикладу, цей показник можна порівняти з потужностями Київської ТЕЦ-5, яка забезпечувала опаленням та гарячим водопостачанням 850 тис. мешканців міста Києва та тепловою енергією 3 млн м² площ підприємств і організацій (відомості за 2012 рік).

–  Сьогодні немає іншого шляху, ніж активний розвиток сонячних і вітрових електростанцій,  –  говорить Станіслав Ігнатьєв, виконавчий директор ТОВ «Солар Дженерейшн».  –  Термін експлуатації атомних електростанцій збігає у 2025-2030 роках. Тому майбутнє  –  лише за безпечною для довкілля, вигідною з точки зору економіки відновлювальною енергетикою.

Про станцію «Солінг 3» – гордість підприємства

Гордість компанії “Solar Generation”  –  фотовольтаїчна електростанція ( у подальшому ФЕС)  «Солінг 3». Розташована на землях Ванчиківській ОТГ (Чернівецька область), біля кордону з Молдовою і Румунією. Тому вироблена електрична енергія використовується не лише місцевими громадами, а й через об’єднану енергетичну систему України та Бурштинський енергоострів бере участь в експорті електрики до Республіки Польщі. На місцевому рівні електростанція забезпечує електрикою 2/3 Чернівецької області, разом із містом Чернівці. Тобто кожні дві з трьох буковинській розеток у сонячний день містять електроенергію, яка згенерована ФЕС «Солінг 3».

Площа цієї сонячної електростанції 103 га. Це еквівалентно 124 полям для гри у футбол. Станцію розміщено на старих меліоративних полях, які були створені ще за часів панування Австро-Угорської Імперії на цих землях.  Нещодавно, персонал підприємства випадково знайшов та відновив старий кам’яний колодязь, глибиною понад 15 метрів, якого було побудовано за імперських часів.

На ФЕС «Солінг 3» використано сучасні технології та встановлено інноваційне енергетичне обладнання:

 • надсучасні  –  на момент встановлення у 2019 році  – полікристалічні сонячні батареї, потужністю 280 Вт, які дозволяють скоротити викиди вуглекислого газу в атмосферу на 150000-200000 тонн на добу.
 • Стрінгові інвертори Huawei SUN2000 (компанія позиціонується як eco-friendly)
 • «сонячний кабель», яким з’єднано сонячні панелі, має довжину 1 396 861 м, що дорівнює відстані від Києва до Відня;
 • надпотужна сучасна лінія електропередач 110 кВ, довжиною 12,4 км, яка з’єднує електростанцію із мережами Обленерго;
 • сервер станції, який здійснює управління внутрішніми електромережами, обробляє більше 10 операцій за секунду. 
 • сучасні засоби зв’язку та навігації (оскільки станція знаходиться у порубіжжі у зоні дії румунського роумінгу), то має 2 відокремлених канали радіозв’язку: для команди енергетиків та загону охорони. 
 • інновації у логістиці всередині станції: охорона переміщується по території на квадроциклах та електроскутерах;
 • тепловізійна зйомка фотомодулей за допомогою дрону для моніторингу станції раз у сезон. Переміщення дрону у повітрі заздалегідь погоджується із українською та румунською прикордонними службами.

Про команду, яка продукує зелену енергію

Головною цінністю будь-якої електростанції є взаємодія професійної команди електриків та енергетиків, що працюють «у полі» – на об’єкті (у Миколаївській та Чернівецькій областях у нашому випадку), з диспетчерами, які обслуговують апаратно-програмний комплекс дистанційного керування електроустановкою у Києві.

До прикладу, у київський диспетчерський офіс, який працює за принципом аутсорсу, миттєво надходить вся інформація про помилки й можливі аварійні ситуації, які можуть виникнути на станціях. Саме звідси про нештатні ситуації повідомляють черговому енергетику на станцію, який координує роботу ремонтної бригади. Таким чином на всіх об’єктах компанії до мінімуму звели вплив аварійних та нештатних ситуацій на нормальну роботу сонячних електростанцій, а як наслідок – й енергосистем обласного рівня.

Соціальна відповідальність сонячних енергетиків

Будівництво дороги

ФЕС «Солінг 3» розміщена на землях с. Тарасовці, яке з 2020 року увійшло до складу Ванчиківській ОТГ. Тому у місцевий бюджет Ванчиківській ОТГ підприємство сплачує близько 2 млн. грн. на рік. що дозволяє назвати сонячну станцію одним із найбільших орендарів комунальної землі та платників податків у  об’єднаній територіальній громаді. Крім коштів за зобов’язаннями, підприємство не знаходиться осторонь життя села, а впроваджує там власну програму корпоративної соціальної відповідальності.

 • Дорога. У 2021 році коштом компанії було відновлено дорогу по вул. Гагаріна у с. Тарасівці, яка веде від міжнародної автомагістралі Чернівці-Кишинів до електростанції. Справа у тому, що під час будівництва підприємства дорогу було частково пошкоджено, місцеві громадяни нарікали на запилення вулиці та їх помешкань, тому природно було, що «Солінг 3» здійснила капітальне будівництво нового асфальтобетонного дорожнього покриття. 
 • Допомога місцевій школі. Одночасно з цим компанія передала сучасні ноутбуки для полегшення роботи педагогів під час дистанційного навчання Тарасівській школі, а у дворі школи збудувала дитячий майданчик. Також, компанія надала допомогу у ремонті асфальтового покриття школи.
 • Обладнання Будинку культури технікою. Solar Generation передала щойно відремонтованому Будинку культури Ванчиківської об’єднаної територіальної громади мультимедійний відеопроєктор та екран, облаштувавши місця загальних зборів, проведення культурних та соціально важливих заходів  новоствореної ОТГ. 
 • Спортивний майданчик. Разом з іншими меценатами Solar Generation внесла значний авансовий платіж задля оренди землі для створення сучасного стадіону зі штучним покриттям у школі с. Тарасівці.
 • Навчання активістів громади навичкам залучення грантових коштів. Ще одна важлива допомога, яку отримала місцева громада від сусідства з сонячною станцією, стало навчання громади, як залучати зовнішні ресурси у вигляді грантів від міжнародних донорських інституцій та створювати сприятливі умови для залучення нових системних інвесторів. Так Solar Generation надав власну та залучив зовнішню експертну допомогу для розробки стратегії розвитку Ванчиківецької громади. У рамках цієї ініціативи було організовано навчальний візит активу громади на чолі із головою до Республіки Польщі. Під час візиту представники громади відвідали подібну громаду (гміна Яблонь у Люблінському воєводстві), яка вже реалізує  шлях інноваційної енергоефективної громади. Активісти Ванчиківської об’єднаної територіальної громади ознайомилися з досвідом громади у написанні заявок на участь у грантових конкурсах, які займаються поліпшенням місцевої інфраструктури.

–  Ми намагаємося впровадити позитивний діалог між громадою і нами, як найбільшим підприємством і платником податків на території громади,  – зазначає Станіслав Ігнатьєв, виконавчий директор «Солар Дженерейшн».

Значення відновлюваної енергетики для економіки України й для екології

Сонячна енергетика, у якій використовується променева енергія Сонця,  є одним з різновидів відновлювальної енергетики поруч з вітровою, енергією води, внутрішньою енергією Землі. Останнім часом з’явилася біоенергетика (виробництво біогазу внаслідок гниття решток рослин) та видобуток газу з полігонів твердих побутових відходів. Розвиток відновлювальної енергетики має велике значення на подальшу долю людства, адже паливні корисні копалини не тільки виснажуються, а й виділяють при спалюванні надлишкову теплову енергію й СО2 у повітря.

Впровадження відновлюваної енергетики гальмує глобальне потепління, зменшує швидкість руйнування озонового шару, а також збереження паливних корисних копалин для майбутніх поколінь.

Країни Великої сімки, Європейський Союз, Китай та Індія вже поставили собі за мету частковий або повний перехід на зелену енергетику у середньо тривалій перспективі. Німеччина вже перетнула п’ятдесяти відсотковий бар’єр виробництва зеленої енергії у загальному енергобалансі країни. Її наздоганяють США і Франція. Фінляндія і Швеція мають 70% альтернативної енергії за рахунок побудови малих ГЕС, а Норвегія вже “вичавлює” 98% зеленої енергії у загальному енергобалансі.

Зокрема країни ЄС проголосили курс «European Green Deal», який має збільшити частку «зеленої» енергії у загальному виробництві промислової продукції та продуктів побутового споживання до 2025 року. А там, де її не буде, виробники будуть обкладатися додатковим «вуглецевим» податком, кошти від якого будуть спрямовані на заходи із зменшення викидів двоокису вуглецю в атмосферне повітря.

Курс «European Green Deal» ратифікував й український Парламент, створюючи додаткові економічні стимули для розвитку «зеленої» енергетики.

Людям, які цікавляться екологією, добре відоме значення терміну “вуглецевий слід” (Carbon footprint). Це кількість парникових газів, які утворюються внаслідок діяльності людини, виробництва, організації, міста, країни. Для спрощення розрахунків усі парникові гази (водяна пара, закис азоту, метан) перераховують у еквівалент СО2.

Завдяки роботі Solar Generation вуглецевий слід Землі зменшується на 150 000-200 000 тонн на добу. До прикладу, стільки ж викидів в атмосферу дають 16 600-22 200 легкових автомобілів за добу, які їздять у режимі середньостатистичного навантаження. Отож, виробнича діяльність всіх СЕС Solar Generation зменшує “вуглецевий слід” та антропогенне навантаження на довкілля, дозволяє зберегти Землю для майбутніх поколінь.

Геннадій Виходцев та Валерій Маковецький, співзасновники ГК Фокстрот, свідомо приділяють увагу сталому розвитку. Це пов’язано з цінностями компанії, а також позицією керівництва – підписанням генеральним директором ГКФ Геннадієм Виходцевим договору ГД ООН у лютому 2006 року. Глобальний договір ООН – ініціатива, яка стимулює бізнес усього світу бути соціально відповідальним.

–  Договір з ООН включає 10 принципів, які сформовані по 4 групах: права людини, право на працю, антикорупційна політика та екологія,  –  говорить Геннадій Виходцев, голова ради засновників ГК Фокстрот.  –  Одним з векторів реалізації напрямку “екологія” стали інвестиції у відновлювану енергетику.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *